Kodi zonal ShaartuzQyteti/qyteza ose krahina:Shaartuz
Kodi zonal:32402     (+992 32402)

Shteti:

Taxhikistan


Kodi zonal Shaartuz (Taxhikistan)


Prefiksi 32402 është kodi i zonës për Shaartuz. Dhe Shaartuz ndodhet në Taxhikistan. Nëse ndodheni jashtë Taxhikistan dhe dëshironi të telefononi një person në Shaartuz, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Taxhikistan është +992, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Shaartuz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +992 32402.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +992 32402 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Shaartuz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00992 32402.
Llogaritësi I numrit të telefonit