Kodi zonal SèmèQyteti/qyteza ose krahina:Sèmè
Kodi zonal:2024     (+229 2024)

Shteti:

BeniniPrefiksi 2024 është kodi i zonës për Sèmè. Dhe Sèmè ndodhet në Benini. Nëse ndodheni jashtë Benini dhe dëshironi të telefononi një person në Sèmè, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Benini është +229, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sèmè, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +229 2024.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +229 2024 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sèmè për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00229 2024.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Sèmè (Benini)