Kodi zonal SchweiggersQyteti/qyteza ose krahina:Schweiggers

Kodi zonal:

2829     (+43 2829)

Shteti:

Austria

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Schweiggers, Austria


Prefiksi 2829 është kodi i zonës për Schweiggers. Dhe Schweiggers ndodhet në Austria. Nëse ndodheni jashtë Austria dhe dëshironi të telefononi një person në Schweiggers, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Austria është +43 (0043), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Schweiggers, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +43 2829. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +43 2829 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Schweiggers për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0043 2829.