Kodi zonal SchrecksbachQyteti/qyteza ose krahina:Schrecksbach
Kodi zonal:06698     (+496698)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Schrecksbach (Gjermania)


Prefiksi 06698 është kodi i zonës për Schrecksbach. Dhe Schrecksbach ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Schrecksbach, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Schrecksbach, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +496698.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +496698 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Schrecksbach për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00496698.
Llogaritësi I numrit të telefonit