Kodi zonal SchiltbergQyteti/qyteza ose krahina:Schiltberg
Kodi zonal:08259     (+498259)

Shteti:

GjermaniaPrefiksi 08259 është kodi i zonës për Schiltberg. Dhe Schiltberg ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Schiltberg, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Schiltberg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +498259.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +498259 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Schiltberg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00498259.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Schiltberg (Gjermania)