Kodi zonal Saskatchewan (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Saskatchewan

Kodi zonal / hyrja telefonike:

306     (+1 306)

Shteti:

Kanada

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Saskatchewan (hyrja telefonike)


Prefiksi 306 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Saskatchewan. Dhe Saskatchewan ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në Saskatchewan, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Saskatchewan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 306. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 306 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Saskatchewan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 306.