Kodi zonal San Antonio (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:San Antonio

Kodi zonal / hyrja telefonike:

35     (+56 35)

Shteti:

Kili

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal San Antonio (hyrja telefonike)


Prefiksi 35 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për San Antonio. Dhe San Antonio ndodhet në Kili. Nëse ndodheni jashtë Kili dhe dëshironi të telefononi një person në San Antonio, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kili është +56 (0056), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në San Antonio, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +56 35. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +56 35 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në San Antonio për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0056 35.