Kodi zonal Sambesi, Kavango (Rundu) (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Sambesi, Kavango (Rundu)

Kodi zonal / hyrja telefonike:

066     (+26466)

Shteti:

Namibia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Sambesi, Kavango (Rundu) (hyrja telefonike)


Prefiksi 066 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Sambesi, Kavango (Rundu). Dhe Sambesi, Kavango (Rundu) ndodhet në Namibia. Nëse ndodheni jashtë Namibia dhe dëshironi të telefononi një person në Sambesi, Kavango (Rundu), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Namibia është +264 (00264), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Sambesi, Kavango (Rundu), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +264 66. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +264 66 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Sambesi, Kavango (Rundu) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00264 66.