Kodi zonal Samarkand (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Samarkand

Kodi zonal / hyrja telefonike:

662     (+998 662)

Shteti:

Uzbekistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Samarkand (hyrja telefonike)


Prefiksi 662 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Samarkand. Dhe Samarkand ndodhet në Uzbekistani. Nëse ndodheni jashtë Uzbekistani dhe dëshironi të telefononi një person në Samarkand, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uzbekistani është +998 (00998), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Samarkand, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +998 662. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +998 662 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Samarkand për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00998 662.