Kodi zonal SaldusQyteti/qyteza ose krahina:Saldus
Kodi zonal:638     (+371 638)

Shteti:

Letonia


Kodi zonal Saldus (Letonia)


Prefiksi 638 është kodi i zonës për Saldus. Dhe Saldus ndodhet në Letonia. Nëse ndodheni jashtë Letonia dhe dëshironi të telefononi një person në Saldus, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Letonia është +371, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Saldus, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +371 638.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +371 638 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Saldus për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00371 638.
Llogaritësi I numrit të telefonit