Kodi zonal Salamat (hyrja telefonike)Kodi zonal Salamat (hyrja telefonike)


Prefiksi 22685 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Salamat. Dhe Salamat ndodhet në Çad. Nëse ndodheni jashtë Çad dhe dëshironi të telefononi një person në Salamat, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çad është +235 (00235), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Salamat, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +235 22685. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +235 22685 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Salamat për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00235 22685.