Kodi zonal Šabac (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Šabac

Kodi zonal / hyrja telefonike:

15     (+381 15)
15     (+381 15)

Shteti:

Kosova

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Šabac (hyrja telefonike)


Prefiksi 15 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Šabac. Dhe Šabac ndodhet në Kosova. Nëse ndodheni jashtë Kosova dhe dëshironi të telefononi një person në Šabac, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kosova është +381 (00381), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Šabac, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +381 15. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +381 15 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Šabac për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00381 15.