Kodi zonal S. João da Madeira (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:S. João da Madeira

Kodi zonal / hyrja telefonike:

256     (+351 256)

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal S. João da Madeira (hyrja telefonike)


Prefiksi 256 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për S. João da Madeira. Dhe S. João da Madeira ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në S. João da Madeira, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në S. João da Madeira, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 256.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 256 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në S. João da Madeira për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 256.