Kodi zonal S. Domingos (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:S. Domingos

Kodi zonal / hyrja telefonike:

93     (+245 93)

Shteti:

Guineja-Bisao

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal S. Domingos (hyrja telefonike)


Prefiksi 93 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për S. Domingos. Dhe S. Domingos ndodhet në Guineja-Bisao. Nëse ndodheni jashtë Guineja-Bisao dhe dëshironi të telefononi një person në S. Domingos, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Guineja-Bisao është +245 (00245), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në S. Domingos, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +245 93. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +245 93 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në S. Domingos për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00245 93.