Kodi zonal RotherhamQyteti/qyteza ose krahina:Rotherham
Kodi zonal:01709     (+441709)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë


Kodi zonal Rotherham (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)


Prefiksi 01709 është kodi i zonës për Rotherham. Dhe Rotherham ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Rotherham, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rotherham, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +441709.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +441709 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rotherham për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00441709.
Llogaritësi I numrit të telefonit