Kodi zonal Rivera (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Rivera

Kodi zonal / hyrja telefonike:

462     (+598 462)

Shteti:

Uruguai

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Rivera (hyrja telefonike)


Prefiksi 462 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rivera. Dhe Rivera ndodhet në Uruguai. Nëse ndodheni jashtë Uruguai dhe dëshironi të telefononi një person në Rivera, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Uruguai është +598 (00598), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rivera, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +598 462. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +598 462 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rivera për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00598 462.