Kodi zonal Ribeira Brava (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ribeira Brava

Kodi zonal / hyrja telefonike:

235     (+238 235)

Shteti:

Kape Verde

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ribeira Brava (hyrja telefonike)


Prefiksi 235 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ribeira Brava. Dhe Ribeira Brava ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Ribeira Brava, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ribeira Brava, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 235. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 235 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ribeira Brava për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 235.