Kodi zonal Republic of North Ossetia-Alania (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Republic of North Ossetia-Alania

Kodi zonal / hyrja telefonike:

867     (+7 867)

Shteti:

Rusia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Republic of North Ossetia-Alania (hyrja telefonike)


Prefiksi 867 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Republic of North Ossetia-Alania. Dhe Republic of North Ossetia-Alania ndodhet në Rusia. Nëse ndodheni jashtë Rusia dhe dëshironi të telefononi një person në Republic of North Ossetia-Alania, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rusia është +7 (007), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Republic of North Ossetia-Alania, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +7 867. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +7 867 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Republic of North Ossetia-Alania për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 007 867.