Kodi zonal Ratne (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ratne

Kodi zonal / hyrja telefonike:

3366     (+380 3366)

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ratne (hyrja telefonike)


Prefiksi 3366 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ratne. Dhe Ratne ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Ratne, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ratne, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 3366. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 3366 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ratne për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 3366.