Kodi zonal Rapperswil (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Rapperswil

Kodi zonal / hyrja telefonike:

55     (+41 55)

Shteti:

Zvicra

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Rapperswil (hyrja telefonike)


Prefiksi 55 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rapperswil. Dhe Rapperswil ndodhet në Zvicra. Nëse ndodheni jashtë Zvicra dhe dëshironi të telefononi një person në Rapperswil, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zvicra është +41 (0041), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rapperswil, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +41 55. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +41 55 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rapperswil për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0041 55.