Kodi zonal Rabat, Kenitra (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Rabat, Kenitra

Kodi zonal / hyrja telefonike:

0530     (+212530)

Shteti:

Maroku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Rabat, Kenitra (hyrja telefonike)


Prefiksi 0530 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rabat, Kenitra. Dhe Rabat, Kenitra ndodhet në Maroku. Nëse ndodheni jashtë Maroku dhe dëshironi të telefononi një person në Rabat, Kenitra, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maroku është +212 (00212), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rabat, Kenitra, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +212 530. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +212 530 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rabat, Kenitra për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00212 530.