Kodi zonal Quetta (hyrja telefonike)



Qyteti/qyteza ose krahina:Quetta

Kodi zonal / hyrja telefonike:

82     (+92 82)

Shteti:

Pakistani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Quetta (hyrja telefonike)


Prefiksi 82 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Quetta. Dhe Quetta ndodhet në Pakistani. Nëse ndodheni jashtë Pakistani dhe dëshironi të telefononi një person në Quetta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Pakistani është +92 (0092), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Quetta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +92 82. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +92 82 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Quetta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0092 82.