Kodi zonal QalyubiaQyteti/qyteza ose krahina:Qalyubia
Kodi zonal:13     (+20 13)

Shteti:

Egjipti


Kodi zonal Qalyubia (Egjipti)


Prefiksi 13 është kodi i zonës për Qalyubia. Dhe Qalyubia ndodhet në Egjipti. Nëse ndodheni jashtë Egjipti dhe dëshironi të telefononi një person në Qalyubia, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Egjipti është +20, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Qalyubia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +20 13.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +20 13 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Qalyubia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0020 13.
Llogaritësi I numrit të telefonit