Kodi zonal Pukapuka (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Pukapuka

Kodi zonal / hyrja telefonike:

41     (+682 41)

Shteti:

Ishujt Kuk

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Pukapuka (hyrja telefonike)


Prefiksi 41 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pukapuka. Dhe Pukapuka ndodhet në Ishujt Kuk. Nëse ndodheni jashtë Ishujt Kuk dhe dëshironi të telefononi një person në Pukapuka, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ishujt Kuk është +682 (00682), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pukapuka, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +682 41. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +682 41 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pukapuka për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00682 41.