Kodi zonal Primorje-Gorski Kotar (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Primorje-Gorski Kotar

Kodi zonal / hyrja telefonike:

051     (+38551)

Shteti:

Kroacia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Primorje-Gorski Kotar (hyrja telefonike)


Prefiksi 051 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Primorje-Gorski Kotar. Dhe Primorje-Gorski Kotar ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Primorje-Gorski Kotar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385 (00385), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Primorje-Gorski Kotar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +385 51. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +385 51 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Primorje-Gorski Kotar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00385 51.