Kodi zonal PraiaKodi zonal Praia, Kape Verde


Prefiksi 264 është kodi i zonës për Praia. Dhe Praia ndodhet në Kape Verde. Nëse ndodheni jashtë Kape Verde dhe dëshironi të telefononi një person në Praia, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kape Verde është +238 (00238), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Praia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +238 264. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +238 264 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Praia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00238 264.