Kodi zonal Požega-Slavonia (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Požega-Slavonia

Kodi zonal / hyrja telefonike:

034     (+38534)

Shteti:

Kroacia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Požega-Slavonia (hyrja telefonike)


Prefiksi 034 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Požega-Slavonia. Dhe Požega-Slavonia ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Požega-Slavonia, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385 (00385), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Požega-Slavonia, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +385 34. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +385 34 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Požega-Slavonia për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00385 34.