Kodi zonal Port-Gentil (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Port-Gentil

Kodi zonal / hyrja telefonike:

155     (+241 155)
156     (+241 156)

Shteti:

Gaboni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Port-Gentil (hyrja telefonike)


Prefiksi 156 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Port-Gentil. Dhe Port-Gentil ndodhet në Gaboni. Nëse ndodheni jashtë Gaboni dhe dëshironi të telefononi një person në Port-Gentil, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gaboni është +241 (00241), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Port-Gentil, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +241 156. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +241 156 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Port-Gentil për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00241 156.