Kodi zonal Ponte de Sôr (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Ponte de Sôr

Kodi zonal / hyrja telefonike:

242     (+351 242)

Shteti:

Portugali

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Ponte de Sôr (hyrja telefonike)


Prefiksi 242 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ponte de Sôr. Dhe Ponte de Sôr ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Ponte de Sôr, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351 (00351), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ponte de Sôr, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 242.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +351 242 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ponte de Sôr për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 242.