Kodi zonal Ponta DelgadaQyteti/qyteza ose krahina:Ponta Delgada
Kodi zonal:296     (+351 296)

Shteti:

Portugali


Kodi zonal Ponta Delgada (Portugali)


Prefiksi 296 është kodi i zonës për Ponta Delgada. Dhe Ponta Delgada ndodhet në Portugali. Nëse ndodheni jashtë Portugali dhe dëshironi të telefononi një person në Ponta Delgada, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Portugali është +351, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ponta Delgada, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +351 296.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +351 296 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ponta Delgada për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00351 296.
Llogaritësi I numrit të telefonit