Kodi zonal Põlva (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Põlva

Kodi zonal / hyrja telefonike:

79     (+372 79)

Shteti:

Estonia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Põlva (hyrja telefonike)


Prefiksi 79 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Põlva. Dhe Põlva ndodhet në Estonia. Nëse ndodheni jashtë Estonia dhe dëshironi të telefononi një person në Põlva, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Estonia është +372 (00372), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Põlva, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +372 79. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +372 79 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Põlva për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00372 79.