Kodi zonal PokrovskeQyteti/qyteza ose krahina:Pokrovske
Kodi zonal:5638     (+380 5638)

Shteti:

Ukraina


Kodi zonal Pokrovske (Ukraina)


Prefiksi 5638 është kodi i zonës për Pokrovske. Dhe Pokrovske ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Pokrovske, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pokrovske, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 5638.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +380 5638 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pokrovske për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 5638.
Llogaritësi I numrit të telefonit