Kodi zonal PogradecQyteti/qyteza ose krahina:Pogradec
Kodi zonal:083     (+35583)

Shteti:

Shqipëri


Kodi zonal Pogradec (Shqipëri)


Prefiksi 083 është kodi i zonës për Pogradec. Dhe Pogradec ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Pogradec, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355, për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Pogradec, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +35583.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +35583 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pogradec për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 0035583.
Llogaritësi I numrit të telefonit