Kodi zonal PlzeňQyteti/qyteza ose krahina:Plzeň
Kodi zonal:37     (+420 37)

Shteti:

Çekia


Kodi zonal Plzeň (Çekia)


Prefiksi 37 është kodi i zonës për Plzeň. Dhe Plzeň ndodhet në Çekia. Nëse ndodheni jashtë Çekia dhe dëshironi të telefononi një person në Plzeň, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Çekia është +420, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Plzeň, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +420 37.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +420 37 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Plzeň për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00420 37.
Llogaritësi I numrit të telefonit