Kodi zonal PiuraQyteti/qyteza ose krahina:Piura
Kodi zonal:73     (+51 73)

Shteti:

Peruja


Kodi zonal Piura (Peruja)


Prefiksi 73 është kodi i zonës për Piura. Dhe Piura ndodhet në Peruja. Nëse ndodheni jashtë Peruja dhe dëshironi të telefononi një person në Piura, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Peruja është +51, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Piura, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +51 73.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +51 73 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Piura për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0051 73.
Llogaritësi I numrit të telefonit