Kodi zonal PitlochryQyteti/qyteza ose krahina:Pitlochry
Kodi zonal:01796     (+441796)

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e Britanisë


Kodi zonal Pitlochry (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)


Prefiksi 01796 është kodi i zonës për Pitlochry. Dhe Pitlochry ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Pitlochry, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pitlochry, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +441796.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +441796 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pitlochry për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00441796.
Llogaritësi I numrit të telefonit