Kodi zonal Pietà, Malta (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Pietà, Malta

Kodi zonal / hyrja telefonike:

24     (+356 24)
24     (+356 24)

Shteti:

Malta

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Pietà, Malta (hyrja telefonike)


Prefiksi 24 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pietà, Malta. Dhe Pietà, Malta ndodhet në Malta. Nëse ndodheni jashtë Malta dhe dëshironi të telefononi një person në Pietà, Malta, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Malta është +356 (00356), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pietà, Malta, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +356 24. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +356 24 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pietà, Malta për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00356 24.