Kodi zonal PhilippsreutQyteti/qyteza ose krahina:Philippsreut
Kodi zonal:08550     (+498550)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Philippsreut (Gjermania)


Prefiksi 08550 është kodi i zonës për Philippsreut. Dhe Philippsreut ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Philippsreut, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Philippsreut, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +498550.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +498550 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Philippsreut për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00498550.
Llogaritësi I numrit të telefonit