Kodi zonal PerlesreutQyteti/qyteza ose krahina:Perlesreut
Kodi zonal:08555     (+498555)

Shteti:

Gjermania


Kodi zonal Perlesreut (Gjermania)


Prefiksi 08555 është kodi i zonës për Perlesreut. Dhe Perlesreut ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Perlesreut, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Perlesreut, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +498555.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +498555 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Perlesreut për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00498555.
Llogaritësi I numrit të telefonit