Kodi zonal PellwormQyteti/qyteza ose krahina:Pellworm

Kodi zonal:

04844     (+494844)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Pellworm (Gjermania)


Prefiksi 04844 është kodi i zonës për Pellworm. Dhe Pellworm ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Pellworm, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pellworm, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 4844. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 4844 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pellworm për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 4844.