Kodi zonal Pea (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Pea

Kodi zonal / hyrja telefonike:

29     (+676 29)

Shteti:

Tonga

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Pea (hyrja telefonike)


Prefiksi 29 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pea. Dhe Pea ndodhet në Tonga. Nëse ndodheni jashtë Tonga dhe dëshironi të telefononi një person në Pea, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Tonga është +676 (00676), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pea, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +676 29. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +676 29 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pea për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00676 29.