Kodi zonal Patras (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Patras

Kodi zonal / hyrja telefonike:

261     (+30 261)

Shteti:

Greqia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Patras (hyrja telefonike)


Prefiksi 261 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Patras. Dhe Patras ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Patras, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30 (0030), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Patras, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 261. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +30 261 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Patras për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 261.