Kodi zonal PatrasQyteti/qyteza ose krahina:Patras
Kodi zonal:261     (+30 261)

Shteti:

Greqia


Kodi zonal Patras (Greqia)


Prefiksi 261 është kodi i zonës për Patras. Dhe Patras ndodhet në Greqia. Nëse ndodheni jashtë Greqia dhe dëshironi të telefononi një person në Patras, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Greqia është +30, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Patras, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +30 261.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +30 261 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Patras për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0030 261.
Llogaritësi I numrit të telefonit