Kodi zonal PatosQyteti/qyteza ose krahina:Patos
Kodi zonal:0381     (+355381)

Shteti:

Shqipëri


Kodi zonal Patos (Shqipëri)


Prefiksi 0381 është kodi i zonës për Patos. Dhe Patos ndodhet në Shqipëri. Nëse ndodheni jashtë Shqipëri dhe dëshironi të telefononi një person në Patos, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Shqipëri është +355, për këtë arsye nëse ndodheni në Franca dhe dëshironi të telefononi dikë në Patos, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +355381.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +355381 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Patos për t'i telefonuar nga Franca, mund të përdorni edhe 00355381.
Llogaritësi I numrit të telefonit