Kodi zonal PatanQyteti/qyteza ose krahina:Patan
Kodi zonal:1     (+977 1)

Shteti:

NepaliPrefiksi 1 është kodi i zonës për Patan. Dhe Patan ndodhet në Nepali. Nëse ndodheni jashtë Nepali dhe dëshironi të telefononi një person në Patan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Nepali është +977, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Patan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +977 1.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +977 1 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Patan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00977 1.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Patan (Nepali)