Kodi zonal Pando, Beni, Santa Cruz (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Pando, Beni, Santa Cruz

Kodi zonal / hyrja telefonike:

3     (+591 3)

Shteti:

Bolivia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Pando, Beni, Santa Cruz (hyrja telefonike)


Prefiksi 3 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Pando, Beni, Santa Cruz. Dhe Pando, Beni, Santa Cruz ndodhet në Bolivia. Nëse ndodheni jashtë Bolivia dhe dëshironi të telefononi një person në Pando, Beni, Santa Cruz, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bolivia është +591 (00591), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pando, Beni, Santa Cruz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +591 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +591 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pando, Beni, Santa Cruz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00591 3.