Kodi zonal Oy-Mittelberg (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Oy-Mittelberg

Kodi zonal / hyrja telefonike:

08366     (+498366)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Oy-Mittelberg (hyrja telefonike)


Prefiksi 08366 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Oy-Mittelberg. Dhe Oy-Mittelberg ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Oy-Mittelberg, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Oy-Mittelberg, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 8366. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 8366 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Oy-Mittelberg për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 8366.