Kodi zonal Osijek-Baranja (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Osijek-Baranja

Kodi zonal / hyrja telefonike:

031     (+38531)

Shteti:

Kroacia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Osijek-Baranja (hyrja telefonike)


Prefiksi 031 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Osijek-Baranja. Dhe Osijek-Baranja ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Osijek-Baranja, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385 (00385), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Osijek-Baranja, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +385 31. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +385 31 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Osijek-Baranja për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00385 31.