Kodi zonal OrdubadQyteti/qyteza ose krahina:Ordubad
Kodi zonal:36     (+994 36)

Shteti:

AzerbajxhaniPrefiksi 36 është kodi i zonës për Ordubad. Dhe Ordubad ndodhet në Azerbajxhani. Nëse ndodheni jashtë Azerbajxhani dhe dëshironi të telefononi një person në Ordubad, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Azerbajxhani është +994, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ordubad, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +994 36.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +994 36 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ordubad për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00994 36.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal Ordubad (Azerbajxhani)