Kodi zonal Ontario (Toronto) (hyrja telefonike)Kodi zonal Ontario (Toronto) (hyrja telefonike)


Prefiksi 905 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Ontario (Toronto). Dhe Ontario (Toronto) ndodhet në Kanada. Nëse ndodheni jashtë Kanada dhe dëshironi të telefononi një person në Ontario (Toronto), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kanada është +1 (001), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ontario (Toronto), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +1 905. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +1 905 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ontario (Toronto) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 001 905.